Skip to Content

ترجمه آيت الله يعقوب جعفري (ناقص)

تصویر ترجمه: 

نام كتاب: ترجمه قرآن
نسخه شناسی:
مترجم: جعفرى، يعقوب
موضوع: آزاد
قرن: پانزدهم
زبان: فارسي
مذهب: شيعي
ناشر: هجرت- قم
مكان چاپ: قم
سال چاپ:
نوبت چاپ: اول
تعداد چاپ: 3 هزار نسخه
قطع: وزیری
خط: کامپیوتری
زیست نامه:
آقای يعقوب جعفرى (جعفرى‏نيا) فرزند محمد حسين در 11 بهمن ماه 1325 در شهر مراغه در يك خانواده متوسط مذهبى به دنيا آمد و از سنّ 6 سالگى در يكى از مكتب خانه‏هاى قديمى شهر به خواندن قرآن مشغول شد و پس از آن در حوزه علميه مراغه به تحصيل ادبيات فارسى و عربى و متون درسى پرداخت. وى در سال 1342 به حوزه علميه قم عزيمت كرد و ادامه تحصيل داد. برخى از اساتيد ايشان در سطح عبارت بودند از: آية‏الله آقاى حاج شيخ محسن دوزدوزانى، آية‏الله آقاى حاج سيد يوسف مدنى، آية‏الله آقاى شيخ يداللّه‏ دوزدوزانى، آية‏الله آقاى ستوده، آية‏الله آقاى مكارم، آية‏الله آقاى سبحانى و مرحوم آية‏الله آقاى سيد رضا صدر.
در كنار خوشه چينى از دانش اين بزرگان، خود نيز به تدريس بعضى كتابهاى درسى پرداخت و همزمان در سالهاى 50 تا 56 چندين سال در دار التبليغ اسلامى كه در آن زمان برنامه‏هاى منظمى داشت درس خواند و دوره عالى آن را گذراند و در آنجا از محضر اساتيدى مانند شهيد مطهرى و مرحوم صدر بلاغى و مرحوم سيد مرتضى شبسترى و مرحوم آية‏الله حاج ميرزا باقر ملكى ميانجى ومرحوم آية‏الله شيخ اسحاق آستارايى ونيز آية الله مكارم و آية الله سبحانى و آية الله شبيرى زنجانى و ديگران استفاده كرد و در همان جا به تدریس پرداخت.

از حدود سال 1346 با مطالعه آثار نويسندگان بزرگ مذهبى و روشنفكران آن عصر و برخى از ترجمه‏هاى كتابهاى خارجى و آشنايى با شيوه نگارش، دستى به قلم برد و مقالاتى نوشت كه اولين مقاله وى در نشريه مسجداعظم چاپ شد، تا بالاخره وقت بيشترى را براى مطالعه و تحقيق و نوشتن صرف كرد و مقالات بسيارى را در مجلات مختلف نوشت و سردبير مجله نسل نو شد كه در آن زمان از سوى دارالتبليغ اسلامى در سطح جوانان منتشر مى‏شد و با استقبال فراوانى روبرو بود. بعدها نيز سردبيرى مجله مكتب اسلام و مجله تخصصى كلام اسلامى را بر عهده داشت.
آیة الله جعفرى علاوه بر فقه و اصول، در مطالعات و تحقيقات خود در آغاز بيشتر به رشته تاريخ گرايش داشت ودر اين رشته كتابهايى را نوشت كه بعضى از آنها چاپ شده است مانند: خوارج در تاريخ، مسلمانان در بستر تاريخ، بينش تاريخى قرآن، بينش تاريخى نهج البلاغه و مقالاتى در تحليل برخى از وقايع تاريخى. همچنين چندين دوره در مرحله كارشناسى ارشد رشته تخصصى تاريخ در حوزه علميه تدريس كرده‏است.
پس از آن در مطالعات خود به سوى علم كلام و تاریخ علم كلام و ملل ونحل گرايش يافت و در اين رشته نيز كتابهاى متعدد و مقالات بسيارى نوشت و در اين مرحله بود كه مجله كلام اسلامى از سوى مؤسسه امام صادق(ع) وابسته به آية اللّه‏ سبحانى، زير نظر ايشان منتشر مى‏شد و نيز در اين مرحله به تصحيح برخى از متون كلامى متقدمان پرداخت كه از جمله آنها مى‏توان از كتاب شرح جمل العلم از سيد مرتضى و كتاب مناهج اليقين از علامه حلى كه هر دو با پاورقى‏هاى مفصل ايشان به زبان عربى چاپ شده است، نام برد.
سپس سير فكرى ايشان به سوى قرآن و علوم قرآنى و در نهايت تفسير قرآن تغيير جهت يافت و مطالعات خود را در تفسير و علوم قرآنى متمركز كرد و نتيجه آن علاوه بر دهها مقاله در اين موضوع كه در مجلات مختلف چاپ شده است، چندين كتاب است كه از جمله آنها مى‏توان از كتاب سيرى در علوم قرآن، پژوهشى درباره صابئين، رسم الخط مصحف، سيماى امام على در قرآن، تفسير سوره يوسف، تفسير سوره انعام، تاریخ اسلام از منظر قرآن و از همه مهمتر مجلدات تفسير كوثر نام برد كه هم اكنون نيز به نوشتن آن مشغول هستند. به خاطر نگارش اين تفسير و ساير فعاليتهاى قرآنى، در سال 1380 در نمايشگاه بين‏المللى قرآن كريم تهران، طى مراسمى ايشان از خادمان قرآن معرفى شدند و توسط رئيس جمهور وقت، لوح تقدير و جايزه به ايشان داده شد.
ايشان در این دوره از حیات فکری خود علاوه بر تحقیق و نگارش کتاب ها و مقالات قرآنی ، در جامعة المصطفی العالمیه (مرکز جهانی علوم اسلامی) در قم در دوره دکترای رشته تخصصی تفسیر و علوم قرآنی در دو موضوع «تفسیر تطبیقی» و «علوم قرآنی» و در دوره کارشناسی ارشد در موضوع «تفسیر آیات مشکل قرآن» و نیز در مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی مرکز مدیریت حوزه علمیه قم در موضوع «علوم قرآنی» به تدریس پرداخت و در سال 1387 در گردهم آیی اساتید جامعة المصطفی العالمیه به عنوان استاد نمونه معرفی شد.
ایشان همچنین در«مؤسسه فرهنگی ترجمان وحی» که به عنوان مرکزی برای ترجمه قرآن مجید به زبان های دیگر، در سطح جهانی فعالیت می کند ، کارشناس علوم قرآنی و عضو تحریریه مجله ترجمان وحی است و مقالات متعددی در این مجله از وی چاپ شده است.
آیة الله جعفرى علاوه بر اجتهاد، دارای مدرک دکترا در رشته فقه و اصول می باشند.
ويژگي‌ها
1- روش ترجمه: جمله به جمله
2- در این ترجمه به دلیل این که همراه با تفسیر آمده، وجوه های مختلف تفسیری، مد نظر مترجم بوده و در نهایت نظر برتر در ترجمه منعکس شده است.
3- در این ترجمه هم دقت و هم روانی مورد توجه مترجم واقع شده ولی در مواقعی که این دو با هم تعارض داشتند، طبق نظر مترجم، دقت و صحّت را بر روانی ترجیح داده است.
4- مترجم در این ترجمه سعی کرده که کمتر از پرانتز و توضیحات بیرون از متن استفاده کند مگر در موارد ضروری، بنابراین اصالت ترجمه لحاظ شده است.
5- نثر ترجمه، با نثر معیار نوشته شده است.
6- در این ترجمه همراه با تفسیر کوثر، چاپ شده است. و به طور مستقل منتشر نشده است. ولی یک نسخه مستقل از ترجمه در آرشیو مؤسسه ترجمان وحی موجود است.
نمونه ترجمه:  • بازدیدکنندگان :
  • امروز : 716
    این هفته : 6556
    این ماه : 20215
    امسال : 172667

افراد آنلاین

در حال حاضر 2 کاربر و 4 کاربر مهمان آنلاین هستند.

کاربران آنلاین

  • Mishaelbox
  • rawbeefscreech
X
Loading
translate | about seo